Logo ve Kurumsal Kimlik Tasarımları

Logo ve kurumsal kimlik tasarımları nasıl olmalı?

‘Kurumsal tasarım’, ‘görsel kimlik’ veya ‘grafik markalaşma’… Tüm bu süslü başlıklar temelde aynı anlama gelir: İşiniz ve ona bağlı kişiler çalışanlar, yükleniciler, ortaklar… ama en önemlisi: müşterileriniz arasında görsel bir bağ oluşturmak.

Bu neden önemli? Peki, ‘şirket’, ‘iş’ veya ‘marka’… Bunlar sadece soyut terimler, değil mi? Biz onları dış dünyaya temsil edecek bir görsel biçim verene kadar… İnsanların sizi hatırlamasını ve rakiplerinizden farklılaşmasını sağlamanın yolu budur. 

Kurumsal kimlik tasarımı, sadece bir logo ile de ilgili değildir. Mükemmel bir görsel kimlik arayışı, kurumsal renkleri, yazı tiplerini ve temel şekilleri tanımlayarak çok daha derin bir zeminden başlamalıdır. Bu temel unsurlara dayanarak bir logo oluşturulur. Ve tabii ki, bir Gıda şirketi muhtemelen kar amacı gütmeyen bir ekoloji kuruluşundan farklı bir set kullanacaktır.

Şimdi, herhangi bir ek malzeme, baskı veya ticari mal, yeni grafik temelleri temelinde oluşturulmalıdır. Yani; antetli kağıtlar, zarflar, kartvizitler, kupalar, tişörtler ve hatta arabalar… tüm bunlar tanımlanan stile uygun olmalıdır. Bu, işletmenizin görünür bileşenlerinde tutarlılığı nasıl geliştirdiğinizdir, bu da güvenilirliğinizi ve marka inanılırlığınızı büyük ölçüde artırır.

Kurumsal kimliğin önemi

Şirketiniz kendi başına bir varlıktır. Karakteri yansıttığı görüntüde ve pazarda sunulma biçiminde ve hedef kitle ile iletişimde gösterilebilir. Şirketin kendine ait bir kimliği vardır ve onu şık, profesyonel ve kavramsal olarak net bir şekilde sunmayı asla unutmamalısınız. 

Markanız ve logonuz, en değerli fikri mülkiyetinizdir. İşletmenizin kişiliğidir ve bir görünüme, ses tonuna ve davranış tarzına sahiptir. Özellikle sektörünüzde rekabet ortamında kalabalığın arasından sıyrılmanız gerektiği için önemli ayrıntılardır. 

Logo marka tasarım aşamaları

Marka yaratmak veya geliştirmek, markanızı geliştirerek hangi sonuçları elde etmek istediğinizi gerçekten anlamak için işletmenizin ihtiyaçlarını dinlemenizle başlayan, ilgi isteyen bir süreçtir. Vizyonunuzu ve değerlerinizi yansıtacak logo tasarımlarına ihtiyacınız olacak. 

Bazı insanlar logolar hakkında konuşurken “marka” kelimesini kullanır. Örneğin, çoğu zaman bir marka yaratma veya marka inşa etme hakkında soru soran insanlara rastlamışsınızdır. Ancak logo bir marka değildir. Logo, bir işletme için görsel bir semboldür, işletmenin tüm marka kimliğini temsil etmez. Logo bir marka oluşturmaz, eksiksiz bir marka kimliği oluşturmanın bir adımıdır. Başka bir deyişle, bir tasarımcının işi marka yaratmak değildir. Tasarımcılar bir marka kimliği tasarlar ve oluştururlar.

Marka geliştirme, bir marka oluşturma sürecidir. Daha spesifik olarak, güçlü bir marka oluşturmak önemlidir. Güçlü bir marka, şirketinizin ne yaptığını ve nasıl yaptığını iletir. Güçlü bir marka aynı zamanda potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz arasında güven ve güvenilirlik de sağlar.

Şirketinizin markası, ürün veya hizmetiniz ve şirketiniz hakkında müşterilere ve potansiyel müşterilere verdiğiniz bir sözdür. Markanız, paylaştığınız resimler, web sitenizde yayınladığınız mesajlar, pazarlama materyallerinizin içeriği, konferanslardaki sunumlarınız ve stantlarınız ve sosyal ağlardaki gönderileriniz dahil olmak üzere şirketinizin potansiyelleri ve müşterileriyle olan günlük etkileşimlerinde yaşar. Marka imajınız, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin şirketinizi nasıl algıladıklarıdır. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin markanızı yenilikçi, taze ve sosyal açıdan bilinçli olarak görmesini isteyebilirsiniz.

Marka araştırması

Sizi rekabette öne çıkaran benzersiz sonuçlar geliştirmek için, çalıştığınız pazarda bir kıyaslama ölçütüne ihtiyaç duyulur. Yaratıcı grafik tasarım ekibi, hedef pazarınıza, rakiplerinize ve işletmenin gelecekteki yönünü araştıracaktır. Tasarımcılar, markanıza ve endüstrinize yeni bir bakış açısıyla bakacak ve markanızdaki farklı ve unutulmaz yerinizi bulmanızı sağlayacaktır.

Logo tasarımı sadece bir başlangıçtır

Logo marka tasarımınız, marka kimliğinizin temel taşıdır. Grafik tasarımcıları, yaratıcı düşünme ve kapsamlı araştırma içeren bir dizi logo fikri yaratacak ve geliştirecektir. Logo konseptleri farklı boyut, renk ve stillerde test edilir. Marka kimliğiniz kesinleştiğinde, ihtiyacınız olan tüm basılı ve dijital formatlarda logo tasarımınıza sahip olacaksınız, böylece karşınıza çıkan tüm fırsatlara hazır olacaksınız.