Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı nedir?

Bugünlerde ürün kataloğu çıkarmanın biraz demode olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında iyi bir ürün kataloğu, müşterileri aktif olarak web sitenize getirerek çevrimiçi satışlarınızı artırabilir. Buradaki önemli nokta, iyi bir ürün kataloğunu nasıl tasarlanacağını bilmektir.

Basılı bir kataloğun ciddi bir finansal pazarlama yatırımı olduğu gerçeğinden kaçış yoktur, ancak doğru yaparsanız kataloğunuz, yer imlerine eklenmiş sayfalar ve favori ürünlerle vurgulanan masalarda veya mutfak tezgahlarında gezinen bir katalog olacaktır. İyi bir ürün kataloğunu neyin oluşturduğuna dair 4 temel noktayı bir araya getirdik:

Katalog tasarımı nasıl olmalı?

Yetenekli tasarım ekibimizin kalbine yakın bir konu, kataloğunuzun nasıl görüneceğidir. Tasarım, işinize ve hedef kitlenize uymalıdır. Örneğin, pratikliğin önemli olduğu bir Kendin Yap ürünleri kataloğu, zarafeti ve sınıfı tasvir etmesi gereken mücevherleri veya son moda modayı sergileyen bir katalogdan veya parlak renkli bir oyuncak kataloğundan tamamen farklı bir görünüme ve hisse sahip olacaktır: Tuhaf ve eğlenceli.

En önemlisi, kataloğunuzun rakipler arasında anında tanınır hale gelmesi için, kataloğunuzun marka kimliğinizle, şirket logonuzu, renklerinizi ve etiket satırınızı kapsayacak şekilde el ele gitmesi gerekir.

Estetik açıdan hoş bir kapağın ilgi çekmesi beklenir. Ayrıca içeriği de taşımalıdır. Kataloğunuzun içinde kullanıcı dostu bir organizasyon olması gerekir, bu konu özellikle daha büyük kataloglar için önemlidir. Aradığınızı bulamamanın hayal kırıklığı olarak bir kenara atılmış bir kataloğu görmeniz daha olası değildir!

Görüntü her şeydir

Harika bir fotoğraf, ürünlerinizi daha çekici hale getirecek. Bütçeniz izin verdiği ölçüde profesyonel bir fotoğrafçılık hizmeti kullanmak harcamaya değer olacaktır. Baskı için yüksek çözünürlüklü net fotoğraflar önerilir. İyi ışıklandırmayla çekilmiş, göze çarpacak ve ürün kataloglarınızın görsel deneyimine katkıda bulunacaktır.

Fotoğrafları gerçek yaşam ortamında kullanın ve daha da etkili olması için ürünlerinizle etkileşimde bulunan insanların resimlerine sahip olun. Elbette ürün fotoğrafları yine de gerekli olacak; mümkün olan her yerde onları deneyim görüntülerine ikincil kılmaya çalışın.

Etkileyici açıklamalar yazın

Görüntüler göze çarpacak olsa da, bir ürünün yalnızca teknik özelliklerini ve önemli gerçekleri vermekle kalmayıp aynı zamanda müşterileri o ürünü satın almaya ikna eden bir ürün açıklamasına sahip olmak da aynı derecede önemlidir. Bir ürünün nasıl kullanılacağına ilişkin ipuçlarıyla açıklamalarınızı eğitici, eğlenceli veya uygunsa okuması eğlenceli hale getirin.

Katalog boyutu ve düzeni

Burada dikkate alınması gereken çok şey var, bu yüzden projenizin başlangıcında profesyonel bir hizmetten yararlanmak çok önemlidir. Müşterilerin bir sayfanın içeriğini almasını istiyorsunuz; bu, kaliteli fotoğraflar ve iyi açıklamalar anlamına gelir.Aynı zamanda çekici bir sayfa düzeni, iyi alan kullanımı ve belirli ürün veya özelliklerin tanıtımı anlamına gelir. 

Katalog tasarımınızda dikkat etmeniz gerekenler

Kataloğunuzu planlarken tasarım sürecini şekillendirmeye yardımcı olmak için tasarımcınızın bilmesi gereken bazı önemli şeyler vardır. Bunlar, tasarımcınızın size sürecin başlarında sorması gereken şeyler olsa da, zamandan kazanmak için tasarımcınızla görüşmeden önce onlara biraz düşünmeye değer.

Fiyat noktaları

İşletmenize bağlı olarak, kataloğunuzdaki öğelerin değişken fiyatları olabilir. Bunun tasarım üzerinde büyük bir etkisi olacaktır, bu nedenle tasarımcınızla bu konuda açık ve net olmak önemlidir.

Tasarımlarının markanızı ve müşterilerinizi yansıtması gerekir ve ürünlerinizin fiyatı muhtemelen markanızla ilgili müşteri algısını şekillendirmede büyük bir faktör olacaktır. Katalog tasarımınızın bunu yansıtması gerekir.

Faydaları vurgulamak

Birçok şirket, ürün ve hizmetlerinin faydalarından ziyade özelliklerine çok fazla odaklanma tuzağına düşüyor. Bununla birlikte, faydalar müşterilere gerçekten satılan şeylerdir, bu nedenle ürünlerinizin ne gibi faydalar sağladığını net bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Böylece tasarımcınız, zekice grafikler, görseller ve tipografi dahil olmak üzere işlerinin tüm püf noktalarını, faydaları mümkün olduğunca vurgulamak için kullandıklarından emin olabilir.

Potansiyel müşterilerinize eylem çağrısı

Bu belki de üzerinde çalışılması gereken en önemli şey – müşterilerin kataloğunuzu okuduktan sonra gerçekte ne yapmasını istiyorsunuz? Nasıl sipariş veriyorlar? Aramaları gerekiyor mu? Bu, kataloğunuzda kesinlikle açık olmalıdır, böylece potansiyel müşteriler bir satın alma kararı vermeye hazır olduklarında ne yapacaklarından kesinlikle şüphe duymazlar. Tasarımcınız, harekete geçirme çağrınızı vurgulamak için her türlü fikre sahip olmalıdır, bu nedenle bunun tasarım sürecinin ön saflarında yer aldığından emin olun.